Våga dela med dig
En av de viktigaste framgångsfaktorerna för en entreprenör som vill bygga bolag är att inte vara girig. För att lyckas kommer du vara tvungen att dela med dig av bolagets aktier för att därigenom bygga en större helhet. Den vanliga klyschan är “bättre 10% av något riktigt stort än 100% av ingenting”. Och visst det kommer innebära att du mister en hel del kontroll, även över centrala tunga frågor, men det finns inget annat sätt i längden. Alternativet är 100% av ingenting. Så var inte girig utan våga släppa andelar av bolaget till partners och riskfinansiärer i utbyte mot tjänster och pengar för att skapa förutsättningar att lyckas.
Ett informativt exempel på hur det kan gå till hittar du här, Vi har fått en investerare. Bolaget “Fair tailor” har tagit hjälp av både IQube och nu senast Sätila holding för att få mer muskler att bygga upp bolaget.
Angående att tappa kontroll säger grundaren Sebastian Stjern så här:
Många vänner och bekanta som vi berättat om företaget för har undrat om det inte känts konstigt att ge upp en så stor del av företaget. Och vi kan ärligt säga att nej, det gör det inte.
Sätila känns som helt rätt typ av företag för oss att arbeta ihop med, vi är på samma våglängd. Vi har sålt för att tillsammans med dem kunna bygga upp ett starkare och bättre företag än vad vi skulle kunnat skapa på egen hand.
Vi önskar lycka till och tror att Fair taylor har gjort helt rätt!
