Senselogic ny på plats 42
Internetworld har gjort en undersökning för att klarlägga vilket publiceringsverktyg som är populärast i Sverige. Själva undersökningen i sig känns märkligt ovetenskaplig med ett antal kommuner och företag listade i ett excelark (hur kom man fram till att det var dessa man skulle ställa frågan till?) som man publicerar på hemsidan.
Föga överraskande är det EpiServer som kniper första platsen. Internetworld fick ju förra året stark kritik när man utsåg E101-veteranen Litium som den populäraste leverantören av publiceringsverktyg och att man inte tagit med EpiServer i undersökningen alls. Nu har man tagit fast på kritiken och EpiServer dominerar på den lista av företag och kommuner man publicerar. Notering: I denna lista har Litium enbart två kunder vilket motsvarar 0,008% penetration… känns som att Internetworld kommer att få det hett om öronen även i år.

Tvåa blir Senselogic med sitt publiceringsverktyg Sitevision. Ett ungt företag som startade 2002 och efter 7 års verksamhet omsätter 11 miljoner och har 13 anställda.
Senselogic rankas till plats 42 på Emerging101.
