VI BEVAKAR OCH FÖLJER SVERIGES FRAMTID


VAR ÄR RANKINGLISTAN?
Du hittar vår rankinglista i menyn.

TIPSA OSS OM NYA BOLAG!
Skicka ett mail med länk till bolaget på info (at) emerging101 (com)

VI VILL HA FLER LÄSARE!
Tipsa dina vänner om Emerging101. Ju fler som läser Emerging101 desto bättre reklam och uppmärksamhet ger det bolagen på listan.

Opcom nykomling på plats 83

opcom-top-logoOpcom är ännu ett mobilt datafångstföretag som skapat en lösning byggd på digitalpennan från Anoto. Inga direkt imponerande siffror efter 4 års verksamhet och bolaget hade under 2008 ingen anställd. Men man gör affärer och har kunder.

Frågan är om Opcom ett företag påväg upp eller ner?

Och när får vi se uppköpen och sammanslagningarna inom denna bransch? Catrel, PenBook, PenBoost mfl fightas på samma marknad. Vem tar initiativet för att göra en “Pocket Mobile” satsning kring tjänster byggda på digitalpennan? Eller är digitalpennan en gap-filler teknik på väg ut när framtidens mobila enheter erbjuder så mycket teknik så att extra utrustning för datafångst är onödig?

E101 följer dessa företag med spänning!

  • Ricky Anderson
    Uppåt! Med rätt management kommer de att lyckas
blog comments powered by Disqus
1. MediaCreeper