Organisation inte teknik är Sveriges framtid!
Sveriges framtid ligger i att organisera människor inte att utveckla nya tekonologier och produkter. Professor Magnus Henreksson (nationalekonom och chef på Institutet för näringslivsforskning) menar att teknik alltid kan kopieras. Se på Ericsson vars tekniker för basstationer och mobiltelefoner ständigt utvecklas och är bäst i världen men ändå har bolaget inte uppvisat någon reell tillväxt de senaste 10 åren. Varje tekniksprång som bolaget gör äts snabbt upp av konkurrenterna, priserna pressas och nya tekniker måste ständigt utvecklas.
Se istället på HM som inte har någon unik teknik men istället en väloljad organisation som producerar exakt det som marknaden vill ha. Den största styrkan i HM är flexibiliteten som gör att man snabbt kan fylla på i hyllorna när efterfrågan ökar på vissa plagg och lika snabbt stoppa produktionen. Därmed står man sällan med kapitalbindande lager utan har fantastisk lönsamhet och kassaflöden. Att sy upp kläder i Kina och sälja i butiker är ingen unik affärsidé men HMs sätt att genomföra den är överlägset i världen.
IKEA är ett annat lysande exempel på samma tes, bolaget bildades på 40-talet, människor skrattade fortfarande åt IKEA på 80-talet. Idag öppnar man ett varuhus i månaden och är helt ensamma på sin del av marknaden. Ingen annan vågar sig på att ens försöka konkurrera med IKEA som har en sådan enkel affärsidé som att tillverka delar till möbler, som kunderna själva plockar från hyllorna på lagret, kör hem och monterar. IKEAs kärnkompetens är hur man organiserar människorna i organisationen. Det tog lång tid att hitta den optimala inställningen, men nu är organisationen ett av världens högpresterande organisationer i sin storlek.
Vad säger detta till Sveriges riskkapitalbolag som alla ofta pratar om människorna men ändå alltid gömmer sig bakom att “tekniken är för lätt att kopiera”, “Patenten är inte tillräckligt starka” och liknande.
Emerging101 uppmanar er att våga satsa på människor med förmåga att bygga upp och organisera andra. Där ligger Sveriges framtid.
